Łeba - miejsce na modne wakacje

Mimo faktu, że Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swojej obecnej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli prawdopodobnie, że będzie ona zalewana przez sztormy i zasypywana przez ruchome wydmy. Teraz położenie jest znakomite – miasteczko ma pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju – Słowiński Park Narodowy. Warto, więc zawczasu rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba
Author: MatthiasHaas67
Source: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego budowy zużyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do dziś. Ciekawe są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Trzeba również obejrzeć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w pobliskich wsiach. Atrakcyjny będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można ujrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (łącznie około dwa tysiące sztuk). Naobszarze ogrodu znajduje się kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą razem połączone. Dla kuracjuszy przybywających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Należy też zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, wystawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest również Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.Pośród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wyróżnić należy: Allegro Cup - zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas przechadzki po wydmach Słowińskiego P.N. wielokrotnie można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest teraz najstarszym zabytkiem miasta. Trzeba zaznaczyć, że tutejszy obszar wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to kawałki odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior zarośnięte roślinnością szuwarową są idealnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego P.N. jest jeleń, który rewelacyjnie czuje się na tutejszych rozległych łąkach. Aby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, trzeba udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) - morenowe wzgórze, z którego roztacza się cudowna panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne cudowne atrakcje przyrodnicze - jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

*** Pełną ofertę na wypoczynek dwa tysiące piętnaście w Łebie można odnaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na niżej zamieszczone linki: - kwatery Łeba - hotele Łeba