Branża IT – dlaczego jest faktycznie najlepszym środowiskiem dla freelancerów, czyli wolnych strzelców?

Czasy, gdy kategoryczna większość osób pracowała na etacie - przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Dziś stosunek pracy się zmienił, ponieważ musiał się przystosować do potrzeb nowoczesnego rynku i pracownicy mają dużo bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Niezwykle dużym zainteresowaniem odznacza się między innymi freelancing.
freelancer
Author: markus spiske
Source: http://www.flickr.com
Freelancer, czyli wolny strzelec, samodzielnie wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje zazwyczaj z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie bądź o dzieło. Czasami posiada również własną firmę, w ten sposób może np. wystawić fakturę. Istotą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Z powodzeniem można stwierdzić, że dziś branża IT jest znakomitym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego względu?

Głównie przez wzgląd na fakt, że taka specyfika pracy pozwala na wykonywanie jej zadaniowo, od zamówionego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie są już zmuszone dzisiaj zatrudniać programistów na stałe i planować etatów, co jest związane z dodatkowymi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

W ten sposób, dana firma może szukać specjalisty w całej Polsce i szybko wybrać osobę o największym doświadczeniu, świetnych kwalifikacjach czy stosownych oczekiwaniach finansowych. Jest to rzeczywiście ciekawe rozwiązanie, korzystne też dla pracowników IT, którzy mają szansę współpracować ze znanymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Reasumując, freelancer IT może mieszkać nawet w niewielkiej wsi, czy w zupełnie innym państwie, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie oddziałuje na jego pracę - nie wierzysz? http://www.itkontrakt.pl/mapa-ofert/Programista/ (http://www.itkontrakt.pl/mapa-ofert/Programista/). Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT daje im faktycznie znakomite ku temu warunki, tym samym nie można się dziwić, że tego rodzaju specjaliści kategorycznie częściej decydują się na pracę na własny rachunek i rezygnują ze stałego etatu.

Dodatkowo IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można przewidywać, że wkrótce tego rodzaju model pracy stanie się zdecydowanie bardziej powszechny i dużo więcej osób będzie się chętnie decydowało na freelancing.