Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/pentagram-gshock.pl/includes/menu.inc).

Co w przypadku firmy jest przychodem i kiedy on powstaje?

W ekonomii istnieje dużo terminów a jednym z nich jest przykładowo przychód. Jest to oczywiście całkowita ilość sprzedanych produktów, dóbr i świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.


To musi wiedzieć każdy przedsiębiorca.
przychody
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Jednak poprawne ustalenie tego, co stanowi przychód w firmie i kiedy istotnie on jest tworzony, jest kluczową kwestią do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodzi oczywiście o rzetelne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla uściślenia - dochodem nazywamy przychody pomniejszone o koszty ich nabywania. Inaczej mówiąc, jeśli prowadzimy firmę utrzymującą zieleń to pieniądze, które przeznaczyliśmy na paliwo do kosiarki są kosztem uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, właściciel działalności, który nie tylko zna, lecz również stosuje się to tej reguły, nie musi się o nic bać w czasie ewentualnej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. W przypadku firmy jej zarobek to, jak to zostało stwierdzone wcześniej, wartość sprzedanych świadczeń lub produktów, natomiast chwila jego uzyskania to dzień wydania produktu oraz (więcej na ten temat tutaj) wykonania jakiejś usługi.


etykietki z przecenami
Source: freepik.com


W rzeczywistości jednak nierzadko zdarza się tak, że przedsiębiorca otrzymuje zapłatę z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek od dochodów trzeba jednak płacić regularnie co miesiąc lub (link do strony) co trzy miesiące, niezależnie od dnia faktycznego otrzymania pieniędzy. Dlatego też bardzo ważne jest to, żeby bez błędów umieć przeliczyć wielkość podatku za określony okres rozliczeniowy.
Artykuł 14 (ustęp 1 ustawy o PIT) mówi, że przychody z posiadanej firmy, to kwoty należne, także jeśli przedsiębiorca w praktyce jeszcze nie otrzymał zapłaty za sprzedany towar lub zrealizowane usługi.