Fotografowanie dawniej i dziś, czyli co zmieniło się w ostatnim czasie w fotograficznym sprzęcie.

Fotografia od lat pasjonuje wiele osób, będąc czasem ich życiowym zajęciem. Niewiele czasu minęło, od momentu, gdy w prywatnym użyciu pojawiły się proste aparaty fotograficzne. Prekursorami obecnych aparatów cyfrowych z mnogościąobiektywów do odmiennych zastosowań były nieskomplikowane w budowie i obsłudze aparaty z kliszami fotograficznymi.
aparat marki Sony
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Przy czym pierwsze z nich, tak jak telewizory, zachowywały tylko obraz w odcieniach szarości. Przeważająca większość przyjeżdżała ze Związku Radzieckiego, gdzie Polacy mieli wtedy znacznie lepszy dostęp niż do towarów pochodzących choćby z USA. Żeby kupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep fotograficzny, zaś w celu otrzymania gotowych zdjęć oddawało się wykorzystaną kliszę do wywołania w dowolnym z punktów fotograficznych. Taki jak ten tu: sigma-sklep.pl/.

Nieliczni próbowali wywołać zdjęcia we własnym zakresie, jednak do tego należało zapewnić sobie stosowne warunki.Radzono sobie z tym różnie, między innymi pomieszczenie, gdzie panuje doskonała ciemność stanowiła chwilowo łazienka bez okna, do której dostęp zostawał wówczas mocno utrudniony. Zdjęcia robione manualnymi aparatami kliszowymi i wywoływane w warunkach domowych nie były najlepszej jakości. Zaś doświadczony fotograf umiał nieco modyfikować nasycenie i kontrast, przez co często dawało się uratować cenne obrazy.Obecne możliwości zapisywania fotografii na matrycy z pomocą najróżniejszych technologii wbudowanych w aparatach cyfrowych sprawiają, że fotografować mogą wszyscy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, spośród ogromnej oferty sprzętów wybrać najbardziej odpowiadający model. Komputer znaleźć można obecnie w zasięgu każdego, zatem wystarczy je następnie zgrać na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne podboje.


Aparat cyfrowy BenQ P1410
Author: BenQ
Source: BenQ
To na pewno plus rozwoju technologicznego, jednak powszechny dostęp do aparatów spowodował, że pomimo korzystania z tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych fotografii jest znacznie mniej niż wówczas, gdy za fotografię brały się osoby znające techniki wykonywania ciekawych zdjęć albo pasjonaci mający także sporą wiedzę.