Jakie funkcjerealizują zwalniaki?

W zasięgu wielu gałęziprzemysłowychnieocenione znaczenia posiadają tak zwane zwalniaki. Inne nazwy tych maszyn to zwalniaki elektromagnetyczne lubzwyczajnie elektromagnesy hamulcowe.


Kształtowane są na prąd (gaz ziemny) stały oraz zmienny. W zależności odtypu prądu, zwalniaki zasilają przede wszystkimsprzęty dźwigowe. w najwyższym stopniureprezentatywnymurządzeniem jest zwalniak trójfazowy magnetyczny. W niedużychmaszynach dźwigowych stosuje się przede wszystkim zwalniaki jednofazowe.


Zwalniak elektromagnetyczny zbudowany jest z dwóch podstawowychskładników. To znaczy z obwodu magnetycznego oraz uzwojenia wzbudzenia, innymi słowy cewki elektromagnesu. Wyłania się pytanie: jakdziała elektromagnes? Układ obwodowy z prądem elektrycznym osaczony jest przez przestrzeń. To właśnie w zakresie tej przestrzeni dochodzi do kumulacji pola magnetycznego. Struktura elektromagnesu uwzględnia uzwojenie nawinięte na rdzeń. Dzięki temu, że w cewce elektromagnesu płynie prąd wyzwalane jest pole elektromagnetyczne. Gdy prąd zostaje wyciszony, wówczasma miejsce cofnięcie namagnesowania się. Aktualniemocne elektromagnesy konstruowane są z uwzględnieniem cewki naprzewodzącej. Ich właściwościągłówną jest brak oporu elektrycznego w niezmiernie niskich temperaturach.


Zwalniaki elektromagnetyczne używane są w wielu gałęziach przemysłowych. Świetnym przykładem są chwytaki lub trzymacze drzwi.Kliknij i zobacz ofertę
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl
To bezawaryjneorazuniwersalne rozwiązanie do zastosowania dla drzwi oraz bram o charakterze przeciwpożarowym. Jak w tym kontekście działają zwalniaki przeciwpożarowe? Otóż utrzymują w stanie otwartym zamknięcia ogniowe aż do chwilidetekcji pożaru.