Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/pentagram-gshock.pl/includes/menu.inc).

Jakie zadania pełni awaryjne oświetlenie w różnych budynkach i obiektach w jaki sposób należy je projektować

O tym, jak istotną rolę spełnia światło w codziennym życiu najczęściej się przekonujemy, jak go braknie. Lecz o ile wyłączenie prądu jak siedzi się w domu może ewentualnie wymusić konieczność zapalenia świeczki, to mogą się zdarzyć sytuacje, gdy jego brak może być dużym zagrożeniem.
Tak na przykład się dzieje, kiedy z powodu pożaru albo innego zdarzenia trzeba nagle ewakuować ludzi z jakiegoś budynku, a zasilanie zostało odcięte. W ciemności mogłoby dość do różnych wypadków czy zaginięć, a to zakończyć by się mogło nawet czyjąś śmiercią. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych i niebezpiecznych stref na wypadek braku prądu. Przeważnie wykorzystuje się do tego zasilanie awaryjne, po niemiecku nazywane także notlicht - fluchtwegbeleuchtung.


Komputery z serii VAIO E 11
Author: Sony
Source: Sony


przestrzeń kosmiczna
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com


Najważniejszą rolą zasilania awaryjnego jest oświetlenie miejsc w przypadku odcięcia energii elektrycznej w budynku i tym samym umożliwienie orientacji we wnętrzu. Przepisy dość precyzyjnie definiują parametry, jakie powinno takie fluchtwegbeleuchtung spełniać, i w czasie projektu instalacji należy się ich trzymać. Dobrym pomysłem jest wykonanie tego typu projektu w porozumieniu z osobami zajmującymi się ochroną przeciwpożarową, ponieważ takie zasilanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa także w tej kwestii. Aktualnie w ofercie można znaleźć całkiem sporo opraw i modułów służących do takich celów - więcej o notlicht.
Posiadają one odpowiednią budowę i spełniają rygorystyczne normy związane z bezpieczeństwem, dlatego też używać ich można w każdym obiekcie i pomieszczeniu.