Najbardziej nowoczesna technologia w firmie to gwarancja udanych działań. Czy wiesz co to jest cloud computing?

Jak to jest z tymi aktualnymi systemami bezpieczeństwa, a zwłaszcza z coraz bardziej znanymi przetwarzaniem w chmurze, tak zwanym cloud computing. Technologia wydaje się niezwykle zaawansowana i technologicznie nowoczesna, lecz jednakowoż nie każdy jest przekonany do tego rozwiązania. Jak to właściwie się prezentuje?

chmura
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) jest typ dostarczania usług informatycznych, oferuje to dostęp do współdzielonych zasobów, na które mogą składać się serwery, pamięć masowa, aplikacje i inne usługi dodatkowe. Wszystko to sprawia, iż realne jest przetwarzanie i przechowywanie danych przy pomocy sieci. To rozwiązanie jest bardzo pomocne, gdyż nie trzeba inwestować w kosztowną infrastrukturę, nie ma też przymusu zainstalowania oprogramowania w siedzibie naszej firmy.

Opłata natomiast jest naliczana jedynie za zasoby, które zużyjemy. Istnieje jednak kwestia, jaka wzbudza niepokój przedsiębiorców. Otóż, zarządzanie sprzętem i bezpieczeństwo danych leży po stronie dostawcy tej usługi. To niepokoi niektórych, gdyż boją się, iż stracą informacje o swoich klientach, czy to przez zwykłą awarię czy może przez atak hakerski. Nie ma się czego obawiać, choć ryzyko jest zawsze, właściwie jak w każdym zabezpieczeniu. Zwłaszcza jesteśmy w stanie się obawiać, gdy powierzymy nasze kluczowe informacje firmom, które nie mogą się poszczycić doświadczeniem w tej dziedzinie. Najlepiej więc wybrać sprawdzonych, ale również rodzimych dostawców, co oznacza, że wiemy w jakim miejscu są zlokalizowane nasze dane, a dodatkowo, czy są właściwie chronione.Co więcej, takie firmy posiadające konkretne kompetencje i doświadczenie w zakresie wdrażania chmury, świetnie zdają sobie sprawę, że tak samo ważne jest, ażeby zatroszczyć się także o backup danych (czyli odzyskiwanie danych) i archiwizację. To konieczne, żeby chronić dane (propozycje) przed niespodziewaną utratą, na przykład przez awarię. Jak jednak poznać, czy określona firma jest profesjonalna? Odpowiednio rokuje doświadczenie, to że konkretna firma jest na rynku już pewien czas. Ważne są również certyfikaty, są one potwierdzeniem kompetencji w danej dziedzinie.