Nasze urządzenia ochraniane są przez niewielkie podzespoły, o których istnieniu często nie mamy najmniejszego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to bardzo małe komponenty, których głównym przeznaczeniem jest chronienie urządzeń przed przepięciami. Są one instalowane w wielu rzeczach, z którymi stykamy się na co dzień.


sprzęt - migawka
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Najpewniej lwia część z nas absolutnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, choć pełnią tak istotną funkcję. Najpowszechniejszym przedmiotem, w którym stosuje się warystory jest telewizor. Te drobne moduły cechują się tym, że ich wartość rezystancji maleje równolegle ze wzrostem napięcia. Są one zatem zwykłymi bezpiecznikami. http://www.pelelectric.pl/ Jeśli napięcie przepływające poprzez warystory jest nazbyt wielkie, przechwytują one sygnał elektryczny, co sprawia, że nasze urządzenie najpewniej wyłączy się. Jest to znakomita ochrona przed przepięciami, które w innym wypadku miałyby szansę zagrozić naszemu urządzeniu. Jeśli mamy ochotę zakupić warystory to nie ma z tym jakiegokolwiek kłopotu – starczy zaglądnąć do Netu, odpalić wyszukiwarkę i wstukać odpowiednie hasło, a otrzymamy dużo wyników, które mogą nas zaciekawić. W Necie funkcjonuje wiele sklepów oferujących warystory.

sprzęt - zbliżenie
Author: wiktor jedrzejczak
Source: http://www.flickr.com
Telewizory nie są jedynymi przedmiotami, w których instaluje się te malutkie moduły. Używa się ich także do ochraniania linii telefonicznych oraz w liniach z wysokim napięciem. W tym pierwszym przypadku ich funkcją staje się ochrona telefonów, modemów oraz najróżniejszych urządzeń przyłączonych do linii telefonicznej. W dodatku warystory odgrywają też rolę odgromników i używane są jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Aktualnie wytwarzane są najczęściej ze ściśniętych tlenków cynku i bizmutu, które kształtuje się w pastylkę. Pokrewnym modułem jest termistor, jednakże w jego wypadku opór w bardzo znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je nader często w akumulatorach smartfonów, by je zabezpieczyć na przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.


Używamy na co dzień tak wiele urządzeń, iż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowane mogą one być. Jeśli więc nasze urządzenie, na ten przykład odbiornik telewizyjny, niespodziewanie się wyłączy, to możemy mniemać, że zadziałał warystor, który uchronił je przed poważniejszymi skutkami.