PIT – wypełnianie go wcale nie musi być ciężkie. Wystarczy zaledwie jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

Biurokracja, załatwianie różnych spraw papierkowych – kto z nas to lubi? Z reguły bardzo niewiele jest tego typu osób. Przeważnie czujemy niechęć, gdy tylko myślimy o podobnych działaniach. Jednakże są one rzecz jasna nieodłącznym elementem naszego dorosłego życia. Często trzeba coś podpisywać, wypełniać, tworzyć podania i wnioski. A prym wiedzie rzecz jasna coroczne zeznanie podatkowe. Zazwyczaj, choć czas na rozliczenie go mamy do końca kwietnia, media przypominają o tym znacznie wcześniej.
strona źródłowa
Author: GotCredit
Source: http://www.flickr.com
Niekiedy rozliczenie jest banalne, ale czasem całkiem skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd mamy dochody, czy pracujemy w jednym miejscu, czy w kilku, czy rozliczamy się samodzielnie, czy też ze współmałżonkiem i czy posiadamy dzieci, a także czy korzystamy z ulg podatkowych. Wypełnienie PIT może więc zająć od parunastu minut do nawet całego wieczoru - jest to kwestia oczywiście indywidualna.
Podatek
Author: Wilson Hui
Source: http://www.flickr.com


Na szczęście już od pewnego czasu składanie zeznania podatkowego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Obecnie w zasadzie wszyscy rozliczają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że aby to zrobić nie musimy już nawet opuszczać domu, udawać się do urzędu ani w inne miejsca. Wystarczy usiąść przy własnym biurku z laptopem i kubkiem herbaty i poświęcić trochę czasu. To duża wygoda, prawda? Tak więc od czego zacząć? Rzecz jasna, od pobrania ze strony Ministerstwa Finansów przydatnego programu - program pit format.
Jest on dostępny także na innych witrynach, ale najbezpieczniej użyć tego oficjalnego, udostępnionego przez urząd. Gdy już to zrobimy, program sam krok po kroku poinformuje nas, jakie powinny być nasze kolejne kroki. Przy bardziej skomplikowanych miejscach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one przygotowane tak, by były zrozumiałe dla każdego, nawet zupełnego laika. Nie martw się zatem, że nie dasz rady, to raczej niemożliwe. A w razie potrzeby zawsze możesz prosić o wsparcie fachowca, jakiegoś doświadczonego w tego typu sprawach. Jemu zajmie to tylko chwilę, a ty będziesz miał problem z głowy. W wielu sytuacjach jest to zatem najlepsze rozwiązanie. Na pewno warto je rozważyć.