Wyjątkowa technologia 360 stopni - fotografie jutra

Współczesna technologia gwarantuje w dziedzinie fotografii niewiarygodne perspektywy. Ilustracją tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo ciekawy sposób fotografię i stały się wyjątkowo modne w przeróżnych obszarach. Nie tylko zawodowcy mogą obecnie tworzyć takie zdjęcia, ale też hobbyści.

robienie zdjęć w mieście
Author: Fredrik Rubensson
Source: http://www.flickr.com
Na wstępie trzeba wyjaśnić, czym są zdjęcia (http://magiceye.com.pl/zdjecia-z-powietrza/) 360 stopni (realizacje na otofoto360.pl). Otóż jest to możliwość zaprezentowania sporej przestrzeni. Zdjęcie, które powstało z więcej niż z dwóch obrazów w świecie cyfrowym nazywamy fotografią panoramiczną. Istnieje kilka rodzajów fotografii szerokokątnych. Do najbardziej spopularyzowanych zaliczyć możemy panoramy sferyczne czy panoramy dookólne. Żeby wykonać dobrej klasy fotografię panoramiczną, powinno się posiadać właściwym aparatem.Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Ważny jest obiektyw, jaki musi być szerokokątny, co daje perfekcyjne możliwości. W robieniu tego rodzaju zdjęć przydarza się okoliczność zwana błędem paradoksalnym. Tworzy się wówczas, kiedy fotografujący robi następne zdjęcia (fotografia rodzinna na terenie Warszawy) z innej perspektywy. Rozwiązaniem jest utrzymanie sporej odległości osoby fotografującej w stosunku do przedmiotów. Przydatny jest tutaj statyw z głowicą panoramiczną. Ważnym kryterium jak najlepszego zdjęcia panoramicznego jest punkt wspólny dla wszystkich zrobionych zdjęć. Wtedy nie będzie kłopotu z przerobieniem plików w programie przeznaczonym do tego gatunku fotografii. Naturalnie wspomnieć należy o świetle i balansie bieli, które powinny być takie same od rozpoczęcia sesji. Będąc przy software, trzeba napomknąć o obowiązujących aplikacjach, które użytkowane są do stworzenia fotografii panoramicznych. Rynek proponuje wiele programów, jakie są bardzo intuicyjne i nie stanowią trudności w użytkowaniu.

A co z fotografiami w 3D? Może najpierw krótka ich definicja - zdjęcia w 3D formują się, gdy dwa oddzielne ujęcia są przeznaczane dla każdego oka. Wówczas otrzymamy efekt 3D (tutaj więcej). Taką opcję mamy już w sprzętach fotograficznych, jakie obejmują tą technologię. Nie potrzeba tu żadnych pomocniczych akcesoriów. Trzeba tylko uruchomić opcję w aparacie i wykonać fotografię tak jak w zwykłej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widoczny na urządzeniu, który posiada opcję wyświetlania tego rodzaju zdjęć - np. telewizor. Są to niebanalne efekty, które sprawią wiele frajdy.