Zarządzanie domowymi finansami - zasady

Bez względu od finansowej sytuacji, w której się znaleźliśmy, powinniśmy mądrze planować a także monitorować własne wydatki. W jaki sposób można racjonalnie kierować naszymi domowymi finansami? Oto kilka wskazówek.
rynek
Author: Diego Cupolo
Source: http://www.flickr.com


Załóż zeszyt czy też plik z arkuszem kalkulacyjnym, w jakim będziesz notować wszystkie swe wydatki. Notuj każde pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca poświęć chwilę i sprawdź własną listę. Możesz być zadziwiony, bo okaże się, iż systematycznie wydajesz nieduże pieniądze na rzeczy, jakich zupełnie nie potrzebujesz. Dzięki wykluczeniu takich wydatków możemy zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali całego roku) bardzo pokaźne kwoty.


Stałym kosztem gospodarstwa domowego są wszelkie wydatki, które z przeróżnych względów jesteś zmuszony ponosić. Są nimi np.: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki opłacać trzeba, rachunki za telefon albo ogrzewanie. Stałym kosztem z pewnością będzie też żywność – dobrze byłoby ocenić koszta posiłków spożywanych w domu i jedzenie „na mieście”. Jeżeli posiadasz samochód, staraj się obliczyć koszta wypalanego paliwa w przeliczeniu na miesiąc oraz zastanów się, czy jest to w twym wypadku stały koszt, czy może zmienny. Szacunek stałych kosztów umożliwi zdefiniowanie zapasu gotówki, jaką można zaoszczędzić co miesiąc oraz przeznaczyć na wybrany cel.
Zastanów się nad kartką papieru, z czego można zrezygnować czy też na co wydajesz najwięcej pieniążków – najłatwiej jest zacząć od pozycji, jakie pojawiają się często jak też bez jakich możesz spokojnie działać. Przykładem przemyślanej optymalizacji jest ograniczenie ilości kaw, które w ciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy.